Вимоги до сходів

Чому одні сходи зручні для підйому і спуску, а інші не дуже? На які основні вимоги до сходів на другий поверх потрібно звернути увагу, щоб сходи були безпечними, і яка площа пройому потрібна під комфортні сходи?

Якщо ви не збираєтеся тренуватися альпінізму, підіймаючись на другий поверх вашої квартири або будинку, вам необхідно передбачити достатню ширину і довжину отвору для сходів, вже на стадії проектування будинку. На жаль, забудовники часто вбудовують сходи за принципом «скільки місця залишиться між ванною і кухнею».

В результаті кут підйому виходить занадто крутий, або ширина проходу занадто вузька і висота підйому незручна для підйому, а особливо спуску. Ви не помічали нічого подібного у себе в підвальній сходах або у знайомих на дачі? Якщо раніше це вважалося мало не «нормою» для заміського і дачного будівництва, то з тих пір вимоги і стандарти будови сходів піднялися на новий рівень. І одним з рішень є модульні сходи.

Так чому ж одні сходи зручні, а інші ні?

Є чотири основні вимоги до сходів, що впливають на комфортність:

  1. Висота сходинки
  2. Ширина сходинки
  3. Ширина сходів
  4. Висота проходу сходів

Розглянемо докладніше основні вимоги до сходів:

Висота сходинки

висота і ширина ступенів

Яка оптимальна висота сходинки? Дослідження показують, що комфортна висота підйому дорівнює, приблизно чверті кроку людини. Крок дорослої людини приблизно становить 60-80 см. Значить оптимальна висота сходинки 15 -20 см.

Якщо висота буде менше 15 см, то буде з’являтися інстинктивне бажання зробити крок через сходинку. Якщо висота сходинки більше 20 см, то буде важко піднімати ногу, і чим більше, тим важче.

Замовити безкоштовний замір сходів

    Потрібно відзначити, що для сходів у багатоповерховому будинку, що служить для аварійного підйому і спуску на/з високого поверху, висота сходинки повинна бути ближче до 15 см. Адже потрібно підніматися досить довго – при високій сходинці набагато швидше втомлюєшся.

    Для дерев’яних сходів у будинку висота сходинки повинна бути ближче до 20 см. По-перше, ви економите простір, який займають сходи. По друге, якщо вам потрібно швидко спуститися з другого на перший поверх (дзвінок мобільного, забута каша на кухні…) при висоті сходинки 15 см. ви бігтимете через сходинку. Це досить травмонебезпечно. При висоті сходинки 18-20 см. спуск буде набагато менш небезпечним.

    Ширина сходинки

    Середній розмір стопи дорослої людини становить 26 – 30 см. Для того щоб відчувати себе комфортно під час спуску або підйому по сходах не менше 90% площі стопи повинно спиратися на сходинку. Тому оптимальна ширина сходинки повинна бути від 23 до 27 см, а з урахуванням заступа (нахлеста однієї сходинки на іншу, приблизно 3 см.) 26 – 30 см. Така ширина сходинки приблизно становить половину кроку людини і є максимально комфортною.

    Висота і ширина сходинок сходів визначає кут нахилу сходів, і з огляду на наведені вище розміри висоти і ширини сходинок, можна розрахувати оптимальний кут нахилу, який складе від 26 до 35 град. Все, що вище цього нахилу, буде сприйматися як круті сходи, а нижче – занадто пологі. Градації сходів наведені на малюнку.

    кут нахилу сходів

    Ширина сходів

    Досвід показує, що оптимальною шириною сходів може бути 90-100 см.. Така відстань дозволить на марші розійтися двом людям, пронести диван, інші великогабаритні речі, або по кошику з квітами в кожній руці. 🙂

    Висота проходу сходів

    висота проходу сходів

    Є ще один фактор, який не можна забувати при проектуванні сходів, не менш важливий, ніж вище наведені три. Це висота проходу. У тому місці, де людина входить в отвір, – висота від сходинки до перекриття повинна на 10 см (психологічний мінімум), а краще на 20 см бути більше, ніж зріст людини. Тобто не менше двох метрів.

    Це основні, але далеко не всі характеристики зручних і комфортних сходів. Є вимоги, пов’язані з кріпленням сходів до стін та підлоги, є естетичні аспекти і конструктивні, пов’язані з плануванням квартири і планами обшивки сходів. Все в одній статті проговорити складно та і немає в цьому необхідності. Багато що вирішується на місці, при спілкуванні з нашими фахівцями, які знають і звернуть вашу увагу на всі нюанси при виїзді на замір, а так же запропонують варіанти вирішення.